845 Obserwatorzy
34 Obserwuję
bierzanka

Book-love

Bo miłość do książek nie ma granic ;)

Teraz czytam

Porzucone królestwo
Feliks W. Kres
Bar dla potępionych
Kealan Patrick Burke, Grzegorz Komerski

Najciekawsze książkowe premiery 2014

Olga Tokarczuk „Xięgi Jakubowe”

Premiera najnowszej książki Olgi Tokarczuk była przekładana już wielokrotnie. Fani z niecierpliwością wyczekiwali listopada 2013, aby po czterech latach (ostatnia powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została wydana w 2009 roku) przeczytać kolejną pozycję swojej ulubionej autorki. Niestety minął listopad, grudzień, a książki jak nie było na półkach księgarń, tak nie ma. Liczymy na to, że już wkrótce sięgniemy po pachnące drukarską farbą „Xięgi Jakubowe”.

 

Jacek Dukaj „Rekursja”

Jacek Dukaj miał napisać krótką powieść. Niestety (a raczej „stety”) wyszło mu… 900 stron. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego w ciągu najbliższych kilku miesięcy – dokładną datę premiery będzie można poznać już wkrótce na stronie pisarza www.dukaj.pl. Sam autor tak opisuje swoją najnowszą powieść:

Chciałem ją napisać jako krótką i prostą powieść do wydania jeszcze w 2013, ale - wyszło jak zwykle. W tej chwili wygląda mi na ok. 900 stron. W każdym razie nie jest to nic o gęstości i ciężkości formalnej „Lodu” czy „Linii oporu”. Będzie dużo o wojnie fikcji z realem, historii literatury polskiej, Jerozolimie wszystkich czasów, Kartezjuszu, MMA i spiskach ubecko-copywriterskich.

 

Mario Vargas Llosa „El héroe discreto”

Wydawnictwo Znak na swoim profile na Facebooku zdradziło, że jesienią ukaże się nowa (i pierwsza po zdobyciu Nagrody Nobla) powieść Maria Vargasa Llosy – „El héroe discreto”. Akcja książki rozgrywa się w ojczyźnie pisarza między dwoma miastami – Limą, stolicą kraju, oraz Piurą – małym miasteczkiem położonym na północnym zachodzie. Bohaterami są drobny przedsiębiorca z Piury zmuszany do płacenia haraczu i bogaty biznesmen z Limy, na którego życie zasadzają się jego własne dzieci.

 

Haruki Murakami „Posłuchaj pieśni wiatru”, „Flipper”

2014 to świetny rok dla fanów Murakamiego. W maju nakładem wydawnictwa Muza ukażą się dwie niepublikowane poza Japonią powieści pisarza. „Posłuchaj pieśni wiatru” to pozycja wyjątkowa, bo jest to… debiut autora z 1979 roku. Książka zdobyła prestiżową nagrodę literacką Gunzu. Murakami nie zgadzał się do tej pory na tłumaczenie obu pozycji, gdyż uważał je za książki bardzo osobiste.

 

Stephen Hawking „Moja krótka historia”

Na koniec niezwykła autobiografia niezwykłego człowieka. „Moja krótka historia” to książka opowiadająca o zmaganiach jednego z największych umysłów naszych czasów z chorobą – stwardnieniem zanikowym bocznym. To dowcipna, ale i bardzo, bardzo osobista opowieść o niezłomnej woli i burzliwym życiu wybitnego naukowca. Książka ukaże się już 5 lutego nakładem wydawnictwa W.A.B.

 

Zestawienie opracowała księgarnia internetowa www.libroteka.pl